Obchody powstania styczniowego

Mszą Świętą, w intencji 155. rocznicy bitwy pod Praszką w czasie Powstania Styczniowego, rozpoczęły się tegoroczne obchody tego wydarzenia.

W pięknym kazaniu ksiądz Ireneusz Skrobot i ksiądz Piotr Rutkowski nawiązali do pamięci i tożsamości jako filarów bytu państwa, jednostki i społeczeństwa. Po mszy zgromadzeni udali się  na cmentarz, aby oddać hołd i cześć uczestnikom powstania styczniowego.

Dosyć licznie zgromadzeni mieszkańcy Praszki, młodzież szkolna, przedstawiciele władz powiatowych, miejskich oraz dyrektorzy szkół wysłuchali przemówienia wojewody opolskiego Arkadiusza Czubaka, dr. Antoniego Maziarza i burmistrza Praszki Jarosława Tkaczyńskiego.

Kompania Wojska Polskiego salwą honorową oddała cześć walczącym, odśpiewano pieśni patriotyczno-religijne.

Wydarzenie to miało szczególnie podniosły charakter. Istotą  tego typu spotkań jest ocalenie od zapomnienia, bowiem naród, który zapomina o swojej przeszłości skazany jest na ponowne jej przeżywanie.

Nasz szkoła nosi imię  Powstańców Śląskich, a więc potomków walczących w latach          1863-1864 wystawiła poczet sztandarowy a reprezentowali ją dyrektor Krzysztof Bryś, Barbara Budzyńska, Aneta Jarząb i Tomasz Kubacki.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content