Konferencja była wspaniała!

Na początku czułam się bardzo niepewnie, w końcu było tam aż 466 osób, w tym inicjator konsultacji, Piotr Mazurek, czyli Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.
Na początku trochę się zestresowałam, ponieważ wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, wyrażali się dokładnie i elegancko. Przez chwile poczułam się tak, jakbym tam zupełnie nie pasowała. Potem jednak wszystko dobrze się ułożyło.
Tutaj muszę od razu poinformować, że Paulina nie dała rady osobiście dołączyć do spotkania ze swojego linku, ale na szczęście połączyła się razem ze mną, rozmawiając ze mną z telefonu oraz oglądając przebieg całego spotkania przez kamerkę. Bardzo mi pomogła, zachęcając, żebym się nie przejmowała i zaczęła się udzielać.
W trakcie panelu dyskusyjnego w  temacie ,,Rynek pracy i przedsiębiorczość" panowała bardzo sympatyczna, i co dla mnie było szczególnie ważne, swobodna i przyjazna atmosfera. Naszymi opiekunami byli panowie Michał Włodarczyk Tomasz Miłkowski, którzy już na wstępie zasugerowali, aby cała grupa przeszła na ,,ty" by łatwiej było prowadzić rozmowę.
Wszystkie omawiane przez nas tematy mogę pani przesłać w formie tabelki jeśli tylko uda mi się to zrobić.
Ja akurat miałam okazję zasugerować trzy problemy, tj. brak praktyk w przypadku klas licealnych, brak rzeczywistej wiedzy na temat pracy jaką chcemy podjąć, brak spotkań z przedstawicielami różnych zawodów oraz brak wiedzy w kwestii zdobywania dofinansowanie na rozpoczęcie swojego własnego biznesu.
Wypowiadałam się kilkukrotnie w dwóch pierwszych tematach a moje wypowiedzi zajęły mi łącznie kilka, może nawet kilkanaście minut z czego jestem bardzo dumna. Miałam też za zadanie odpowiedzieć na pytanie ,,Co sądzisz o wprowadzeniu praktyk w liceum" a po skończonej wypowiedzi Pan Michał pochwalił mnie za zaangażowanie, stwierdzając równocześnie, że mam naprawdę świetną dykcję.
Oprócz wymienionych już tematów długo rozmawialiśmy o kwestii podwyżek cen żywności czy paliwa, opłatach Vat i podatkach.
Byłam bardzo zdziwiona, kiedy pan Michał powiedział nam, że teraz musimy wybrać trzech reprezentantów, którzy przedstawią omawiane przez nas tematy i ich rozwiązania na tle całej grupy. Jeszcze bardziej zaskoczył mnie fakt, że to właśnie mnie poprosił jako pierwszą. Miałam zreferować temat braku kontaktu licealistów z pracodawcami i o rozwiązaniach, które można wprowadzić (a które zaproponowałam wcześniej na rozmowie w grupie i zostało bardzo dobrze przyjęte). Sam pomysł opiera się na zorganizowaniu takich spotkań z pracodawcami, którzy przedstawią uczniom swoje oczekiwania oraz opracowaniu systemu weekendowych praktyk dla chętnych.
Na przedstawienie tematu każdy z reprezentantów miał równą minutę i było to bardzo wymagające bo trzeba było dobrze przemyśleć planowaną wypowiedź. Udało mi się rzetelnie przedstawić swoje stanowisko w te 60 sekund i wyszło mi to zadziwiająco dobrze.
Na koniec dodam moje przemyślenia.
Uważam, że wyszło bardzo dobrze i na pewno chciałabym wziąć udział w takiej konferencji / spotkaniu raz jeszcze w przyszłym roku lub przy innej zdarzającej się okazji. Atmosfera była przyjazna, jednak co mnie zdziwiło to fakt, że byłam jedyną dziewczyną udzielająca się w grupie - prowadziliśmy dyskusje w mniej więcej 10 osób.
Jeśli sprawa, o której mówiłam zostanie uznana za istotną / cenną dla systemu edukacji, wtedy najprawdopodobniej trafi do oceny, być może  w Parlamentarnym Zespole ds. Edukacji Przyszłości, może do komisji eksperckiej w Ministerstwie Edukacji i Nauki a być może nawet do Sejmu.
Pragnę dodać na koniec, że cała rozmowa od początku do końca spotkania była nagrywana, więc stres przy odzywaniu się był przez to jeszcze większy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content