KOLEJNA DUMA KALISKIEJ

19-letni Jakub Zagórski, uczeń klasy maturalnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Praszce, został laureatem ogólnopolskiego konkursu chemicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tym samym przedłużył bardzo dobrą passę tej szkoły w konkursach przedmiotowych.

- Do udziału zachęciła mnie pani Ewa Pyra, nauczycielka chemii w naszej szkole - tłumaczy uczeń. - Pierwsze dwa etapy odbyły się online, trzeci - finałowy - w Krakowie.

W drodze do sukcesu Kuba musiał rywalizować z bardzo liczną grupą uczestników.

- Z pierwszego etapu do kolejnego zakwalifikowało się prawie tysiąc maturzystów z całej Polski - relacjonuje młody praszkowianin. - Trzeba było mieć co najmniej pięćdziesiąt procent prawidłowych odpowiedzi.

Kuba osiągnął rewelacyjny wynik.

- Miałem ponad dziewięćdziesiąt procent - wyjaśnia. - Na trzynaście możliwych punktów zdobyłem dwanaście.

W drugim etapie było równie dobrze i ostatecznie Jakub Zagórski znalazł się w finale konkursu.

- Wśród dwustu najlepszych uczniów - wyjaśnia. - Na udzielenie odpowiedzi była godzina. Ostatnie zadanie rozwiązałem tuż przed upływem czasu. Byłem zadowolony.

Po dwóch tygodniach od powrotu do Praszki nadszedł werdykt.

- Znalazłem się w gronie sześćdziesięciorga laureatów - mówi Kuba. - Dzięki temu zdobyłem indeks na wydział chemiczny krakowskiej uczelni. Spełniłem swoje marzenie.

Ewa Pyra komplementuje swojego podopiecznego.

- Kuba to bardzo pracowity i ambitny uczeń - mówi nauczycielka. - W drugiej klasie „obiecał” mi i sobie, że w czwartej będzie laureatem i cel osiągnął. Ten sukces to godziny ciężkiej pracy. Co tydzień przychodził do mnie po nowe zadania do rozwiązania, a potem sprawdzaliśmy je na dodatkowych zajęciach, by wyjaśnić wątpliwości. I dostawał kolejne, o różnym stopniu trudności. Były ich tysiące. Atutem Kuby są umiejętności matematyczne, bardzo przydatne w chemii - zdolności logicznego myślenia i kojarzenia faktów, a także dobra pamięć.

W Krakowie Jakub Zagórski miał do wyboru chemię medyczną, zrównoważonego rozwoju oraz chemię tradycyjną.

- Zdecydowałem się na medyczną - wyjaśnia uczeń I LO w Praszce. - Ukończenie tego kierunku daje możliwość pracy głównie w laboratoriach.

- Tam studenci będą zajmowali się „projektowaniem” leków - dodaje Ewa Pyra. - Dostaną szansę pracy w firmach farmaceutycznych.

Jaką radę ma dla swoich rówieśników zdolny uczeń z Kaliskiej?

- Mieć wyznaczony cel i nie poddawać się - tłumaczy Jakub Zagórski.

- Taki zdolny uczeń trafia się raz na iks lat - podsumowuje nauczycielka. - Jestem dumna z jego osiągnięć.

Recepta Kuby na odstresowanie?

- Gotowanie, pieczenie ciast i gry komputerowe - wyjaśnia maturzysta.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content